Thursday, June 2, 2011

MEETING POINT Galeria WILLA 21.06 _ PERFORMANCE

MEETING POINT 5/11


Performance



Performance jest połączeniem sztuki ruchu i tańca oraz muzyki w spektaklu tworzonym na żywo.
 
Artyści wykorzystują technikę improwizacji do kompozycji performance w czasie rzeczywistym TU / TERAZ.



21.06.2011 godz. 19.00

Galeria WILLA / Miejska Galeria Sztuki
ul. Wólczańska 31, Łódź

WSTĘP WOLNY

PERFORMERZY:
Joanna Łuczak - skrzypce
Konrad Szymański - taniec

Performance MEETING POINT odbędzie się w przestrzeni wystawy prac nagrodzonych na Międzynarodowym triennale MAŁE FORMY GRAFIKI.

Meeting Point to seria spotkań artystów różnych dziedzin sztuki z przestrzenią, czasem, publicznością i sobą nawzajem. Performatywne kompozycje powstające we wspólnym doświadczaniu otoczenia, tworzone są w technice improwizacji i kompozycji w czasie rzeczywistym (instant composition).

Żywy akt tworzenia kompozycji wynika z szerokiej komunikatywności performerów, uwrażliwienia na zmiany, a tym samym zaufania w obecność miejsca i czasu. Wyzwanie i ryzyko generowane w performansie zamienia się w akt tworzenia wobec i w materii, gdzie wyzwalają się proste i głębokie relacje emocjonalne. Następuje spełnianie, wysokiej w hierarchii potrzeb, samo-aktualizacji i ciągłej obecności w czasie rzeczywistym. Celem improwizacji nie jest konkretny, założony wcześniej produkt finalny, a raczej proces doświadczania czasu, miejsca i siebie, zarówno przez performerów, jak i widzów.

Otwarte STUDIUM Improwizacji tworzy doświadczalną przestrzeń dla technik improwizacji i kompozycji w czasie rzeczywistym (instant composition), które są nowymi narzędziami w procesie twórczym teatru ruchu, teatru dramatycznego, muzyki i innych dziedzin współczesnej kultury i sztuki. W ramach OSI odbywają się projekty artystyczne w formie spektakli/performance w przestrzeniach miejskich i teatrach, warsztaty improwizacji, jam sessions, produkcje teatralne i projekty społeczne.


Biografie artystów







Joanna Łuczak (Łódź) - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja. Skrzypaczka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Kameralistka - koncertmistrz orkiestry kameralnej Polish Camerata, jak również założycielka i członkini kwartetu smyczkowego APERTUS. Koncertuje w kraju i poza jego granicami - uczestniczyła w licznych europejskich tournee m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, a także w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Ma w swoim dorobku m.in. nagrania muzyki mistrzów baroku dla Telewizji Holenderskiej. Najnowsze dokonanie to wspólny projekt kwartetu APERTUS oraz światowej sławy saksofonisty jazzowego Andrzeja Olejniczaka, którego owocem jest płyta "Different choice". Krążek ten to niespotykane dotąd połączenie brzmienia klasycznego kwartetu smyczkowego z improwizującym saksofonem. Otwartość oraz poszukiwanie nowych dróg artystycznych jest powodem, dla którego skrzypaczka uczestniczy w projekcie Meeting Point.


Konrad Szymański (Łodź) - absolwent Akademii Tańca w Rotterdamie (Rotterdam Dance Academy) i Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny). Związał się z tańcem i ruchem rozpoczynając w klubie tańca towarzyskiego w Strykowie, osiągając klasę mistrzowską 'S'. Z czasem zainteresował się technikami tańca współczesnego, biorąc udział w wielu warsztatach w Polsce i zagranicą. Pierwsze doświadczenia teatralne zdobywał na deskach Opery w Szczecinie, które zaprowadziły go w kierunku tańca zawodowego i edukacji w Holandii. Obecnie pracuje jako performer, choreograf, nauczyciel, fotograf ruchu i animator kultury. Improwizację wykorzystuje jako narzędzie tworzenia i ćwiczenia świadomości ruchu w teatrze sztuk performatywnych. Interesuje się bezpośrednim kontaktem z widzem, tworząc performance uliczny i teatralny w technice kompozycji w czasie rzeczywistym, jak i instalacje multidyscyplinarne. W swoim dorobku artystycznym ma liczne spektakle improwizowane m. in. Monday Match Bimhuis Amsterdam, KOLEKTYW – performance w programie XIV Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, solowy spektakl Inevolutionary (2010), instalacja Live Box. Jest stypendystą Solo Projekt Fundacja Kulczyka 2007, gdzie powstał spektakl Solo.06. Współpracował jako asystent choreografów w projekcie maProject podczas wydarzeń Wilno Europejską Stolicą Kultury 2009. Współtworzył Teatr Sztuk Performatywnych Ruimte in Beweging w Holandii, razem z izraelską choreograf Liat Magnezy. Obecnie jest koordynatorem artystycznym i performerem Otwartego Studium Improwizacji. Wykładał improwizacje na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, specjalność tancerz – choreograf






Meeting Point 2011 

Łódź
 

Organizatorzy:

Otwarte STUDIUM Improwizacji
 
Fundacja Plastelina  
Miejska Galeria Sztuki 


Opieka medialna:  

TVP Łódź  


Patronat medialny:  

Gazeta Wyborcza  
042 Magazin   
Plaster Łódzki

 

Sponsorzy:  

Firma IZOLBET   
Firma PHU KOBOMAX