Podsumowuje pięcio miesięczny okres działalności OTWARTEGO STUDIUM IMPROWIZACJI w Łodzi i obecności w polskiej kulturze.
Wszystkie projekty/performance, warsztaty/spotkania odbywały się w różnych formach, miejscach/czasie i z różnymi artystami tancerzami/muzykami/videoartystami/aktorami oraz publicznością. Okres przejawiający się procesem poszukiwania, rozpoznawania nowego terenu przez zmysł ruchu /jeżeli taki stworzy wyobraźnia/. Studium rozpoczęło działania od performatywnych Meeting Pointów i otwartych warsztatów improwizacji.
W pierwszych dwóch /miejskich/ spektaklach spotkali się tancerze/performerzy z Łodzi, pracujący indywidualnie w technice improwizacji Marta Kula (Łódź w Ruchu), Anna Skolimowska, Kszysztof Skolimowski, Konrad Szymański oraz Lola Silvestro z Argentyny i Łukasz Owczynnikow na kontrabasie z Warszawy. Przemierzaliśmy Łodzią odkotwiczoną od Placu Wolności do przejść podziemnych Central, tworząc unikalne kopozycje ruchu i dźwięku wkomponowane w zamieszanie otaczającej przestrzeni. Na kolejnym spotkaniu wymiany doświadczeń i wspólnego tworzenia przez improwizację spotkali się Piotr Gwadera /perkusja/Łódź/ oraz Konrad Szymański. Światła w teatrze Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi przygotowali Lola Silvestro i Adam Zamana.
Obecnie Meeting Pointy odbywają się podczas JAZZGA JAM SESSION co 2 tygodnie.
/...klub otwiera przestrzenie dla wolnych, spontanicznych i kreatywnych. Rozszerzamy formułe JAM SESSION. Muzycy, tancerze, videoartyści, aktorzy i każdy, KTO czuje się wolny duchem ze swoim narzędziem sztuki. IMPROWIZACJE/ www.jazzga.info
W październiku ciekawym i inspirującym było spotkanie z Unfinished Company z Amsterdamu. Kolektyw Małgorzaty Haduch poprowadził warsztaty improwizacji ruchu z muzykami i dla muzyków, czyli relacja ruch - dźwięk - przestrzeń - komunikacja. Jednodniową wizytę w Łodzi, po obecności kolektywu na Polskiej Platformie Tańca w Poznaniu, zakończył performance improwizacji UNFINISHED COMPANY i gościnnie Konrad Szymański.
Od połowy sierpnia odbywają się otwarte warsztaty improwizacji ruchem i dźwiękiem w studio Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. W spotkaniach brały udział osoby o różnym doświadczeniu ruchu/tańca i dojrzałości. Obecnie grupa rozszerza się, tworzy atmosferę wolnej wymiany doświadczeń ruchu w ćwiczeniach, koncentracji nad świadomością ciała oraz projekcji i interpretacji siebie w relacji z otoczeniem.
INEVOLUTIONARY był pierwszą semi-produkcją teatru ruchu w Łodzi, jakie przy współpracy z AOIA zrealizowało Otwarte Studium Improwizacji. Solowy spektakl/performance w scenariuszu performera Konrada Szymańskiego odnosi się do osobistych refleksji nad procesem ewolucji i miejsca człowieka wśród zmian otoczenia na lini czasu. Premierowy spektakl, jak również multimedialną prezentację instalacji Konrada Szymańskiego - LIVE BOX obejrzała 60 osobowa widownia, która rozmawiała z artystą podczas spotkania pospektaklowego.
Produkcja spektaklu teatru ruchu czy tańca wymaga ludzi i środków finansowych, które umożliwią współpracę z innymi artystami, obsługę techniczną, przestrzeń do prób oraz promocję teatru/spektaklu w prosty/komunikatywny sposób, stąd też produkcja OSI jest semi-produkcją.
Meeting Pointowe spotkanie z Piotrem Gwaderą i współpraca z Lubelskim Teatrem Tańca zbliżyła więcej performerów w przestrzeni Warsztatów Kultury podczas XIV Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. PKP w składzie Piotr Gwadera /perkusja/, Karol Gadzało /kontrabas/ i Piotr Łycha Łyszkiewicz /saksofon/ wraz z Wojtkiem Kaproniem z LTT oraz Konradem Szymańskim po raz pierwszy zagrali razem, inspirując przestrzeń, tworząc na żywo kompozycje ruchem i dźwiękiem. Improwizowany performance zatrzymał przechodzącą widownie, wypełnił przestrzeń i czas. Spontaniczne spotkanie z widzem w unikalnej przestrzeni zakończyły brawa, które polały się z ostatnim wspólnym oddechem performerów.
/Co ciekawe i być może symptomatyczne, nienazwanym, ale wyrazistym bohaterem czternastej edycji okazała się - taneczna improwizacja. W wielu spektaklach można było obserwować ważną rolę, którą pełniła w procesie dochodzenia do całości dzieła. Zaś chyba najbardziej intensywnego przeżycia (w dodatku idealnie zbieżnego z ideą festiwalu) dostarczyli twórcy jednorazowego jazzowo-tanecznego performansu, tancerze Wojtek Kaproń i Konrad Szymański z zespołem PKP. Publiczność jednego z sobotnich spektakli, przechodząc przez halę Warsztatów Kultury otrzymała występ-niespodziankę, podczas którego improwizatorzy znaleźli się we wspólnej przestrzeni eksperymentu tworzonego obok, wobec i wspólnie z artystami lubelskiej kolekcji Zachęty, z instalacjami video otwartej kilka godzin wcześniej wystawy Limes Sztuki./ Grzegorz Kondrasiuk, Gazeta Wyborcza
Improvisation Performance KOLEKTYW from Otwarte Studium Improwizacji on Vime
Ale Co z tym STUDIUM? Gdzie ten MEETING POINT?
Otwarte Studium Improwizacji rozszerzy kreatywność o nowe projekty, skieruje uwagę na nowe możliwości współpracy w ramach projektów MEETING POINT, INEVOLUTIONARY i KOLEKTYW. W lutym 2011 rozpoczną się warsztaty improwizacji tangowych Tango Argentino Łódź z Lolą Silvestro (Argentyna/Cordoba) oraz oczekiwana realizacja interaktywnego projektu INTER/ACTION z udziałem publiczności. Odbędą się kolejne MEETING POINTY z nowymi artystami, warsztaty i performance INEVOLUTIONARY oraz spotkania KOLEKTYWU w przestrzeniach 'do ogarnięcia'.
OSI chce kontaktu z publicznością i popularyzacji ruchu/teatru tańca. Poszukuje chętnych do współpracy w formie zaangażowania w realizację projektów. Osób, których sztuka ruchu pasjonuje jako performerów, widzów, sponsorów, animatorów kultury, partnerów. Zdecydowanie potrzebna jest wolna przestrzeń do podtrzymania ciągłości wydarzeń artystycznych i miejsca na nowe inicjatywy. Wolna przestrzeń w Łodzi!!!
Otwarte Studium Improwizacji i Konrad Szymański dziękują Akademickiemu Ośrodkowi Inicjatyw Artystycznych w Łodzi za pomoc przy organizacji projektów MEETING POINT, Unfinished Company, INEVOLUTIONARY oraz warsztatów.
Na bieżąco aktualizowana jest strona www.meetingpointlodz.blogspot.com
Czekamy na opinie i propozycje do Otwartego Studium Improwizacji w Łodzi.
Życzenia na 2011 rok... kotwica w górę.
tekst: Konrad Szymański